پورتال سازمانی

پرتال سازمانی

پورتال هوشمند

چگونه معدن ثبت کنیم ؟ مراحل قانونی ثبت معدن چیست؟ چگونه معدن کشف کنیم؟

اگر دنبال پاسخ سوالات بالا هستید این متن را مطالعه کنید

روش اول: ثبت محدوده اکتشافی

گام اول: دریافت گواهی فنی و مالی

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی برای داشتن مجوز اکتشاف یا استخراج معدن باید گواهی صلاحیت فنی اقتصادی دریافت کنند اینجا می توانید از شرایط دریافت این گواهی مطلع شوید. برای دریافت گواهی صلاحیت فنی و اقتصادی باید به سازمان نظام مهندسی معدن استان محل زندگی خود یا هر استان دیگری مراجعه کنید.

گام دوم: تعیین دقیق محدوده

اگر به کمک کارشناسان با تجربه اکتشافی یا زمین شناسان خبره از محل قرار گیری ذخیره مطمین هستید باید با استفاده از جی پی اس محدوده مناسبی که ذخیره در مرکز آن قرار می گیرد را مشخص کنید و مختصات گوشه های آن را یادداشت کنید. اگر خودتان تخصص لازم را ندارین اکیدا توصیه می کنیم از سازمان نظام مهندسی معدن استان محل قرار گیری معدن کمک بگیرید

گام سوم: ثبت محدوده در سامانه کاداستر

کلیه محدوده های معدنی کشور روی سامانه کاداستر ثبت شده اند با مراجعه به بخش نقشه معادن می توانید از داشتن معارض یا آزاد بودن محدوده مورد نظر خود آگاه شوید.  در صورتیکه محدوده درخواستی آزاد بود با نام کاربری خود وارد شوید و محدوده مورد نظر را ثبت کنید.

گام چهارم : استعلامات دستگاه های مرتبط

پس از ثبت محدوده استعلامات از سازمان های ذیربط انجام می شود و در صورتیکه فعالیت معدنی درمحدوده مورد نظر بلامانع باشد شما بایستی طرح اکتشاف خود را ارائه کنید تا پروانه اکتشاف صادر شود

روش دوم: شرکت در مزایدات

هرساله تعدادی از محدوده های اکتشافی، محدوده های دارای گواهی کشف و پروانه های بهره برداری بدون بهره بردار از طریق سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان های کشور به مزایده گذاشته می شوند شما می توانید پس از دریافت گواهی صلاحیت فنی و مالی در این مزایدات شرکت کرده و در صورت برنده شدن پروانه اکتشاف یا یهره برداری دریافت کنید.

 

روش سوم: سرمایه گذاری در محدوده های موجود

بسیاری از صاحبان محدوده های اکتشافی یا بهره برداران توانایی تکمیل مراحل اکتشاف یا راه اندازی معادن را ندارند و نیازمند جذب سرمایه گذار هستند که شما می توانید با مطالعه طرح های توجیهی فنی و اقتصادی به صورت قراردادهای مشارکتی در این محدوده ها سرمایه گذاری کنید.

روش چهارم: خرید امتیاز معادن موجود

یکی دیگر از روش های بهره برداری از معادن یا اکتشاف آنها انتقال پروانه های معدنی از متقاضیانی است که تصمیم به انتقال و فروش محدوده های خود را دارند. که باید ضمن بررسی و دریافت مشاوره از کارشناسان با تجربه نسبت به خرید آنها اقدام کرد. برای انتقال قانونی معادن بایستی به سازمان های صمت محل قرارگیری آنها مراجعه شود.

5.7.2.0
گروه دورانV5.7.2.0