امروز شنبه, 27 دی 1399
  • تماس با ما : 88854686
  • ساعت : ۱۲:۵۱:۱۴
  • تاريخ :
     ۱۳۹۹/۰۲/۲۱ 
  • کد خبر : ۵۸۱۵
گفت و گوی اختصاصی صمت با رییس سازمان
سازمان نظام مهندسی معدن ایران ازجمله نهادهایی است که در زمینه نظارت بر فعالیت‌های معدنی و تدوین قوانین و مقررات به فعالان معدنی خدمت‌رسانی می‌کند. این سازمان ازسوی دیگر با وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌صورت یکپارچه همکاری می‌کند. اعضای سازمان نظام مهندسی در استان‌های مختلف براساس صلاحیت و توانمندی‌هایی که دارند رتبه‌بندی می‌شوند و هر کدام به انجام وظایف خود می‌پردازند که این امور از طراحی و اجرا تا نظارت را دربرمی‌گیرد. روزنامه صمت در پی دیدار وزیر صنعت، معدن و تجارت با تقی نبئی، رئیس جدید سازمان نظام مهندسی با او گفت‌وگو کرده است. نبئی در اواخر فروردین ۱۳۹۹ با حکم رئیس‌جمهوری برای مدت ۳ سال به‌عنوان رئیس شورای مرکزی و رئیس سازمان نظام مهندسی معدن منصوب شده است. در این گفت‌وگو رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران به تشریح اهمیت الکترونیکی کردن و هوشمندسازی تمامی امور سازمان، برنامه‌های امسال این سازمان برای جهش تولید و اهمیت نقش ناظر پرداخته که می‌خوانید.

سازمان نظام مهندسی معدن برای هوشمندسازی در فرآیندهای مختلف معدن چقدر دغدغه دارد؟


سازمان نظام مهندسی در موضوع صدور گواهی فنی-مالی و فرآیندهایی که منجر به صدور مجوزهای معدنی می‌شود، نقش پررنگی دارد و بسیار دغدغه‌مند است. باتوجه به اهمیت ارائه خدمات فنی-مهندسی به بخش معدن مدت‌ها است نیاز به هوشمندسازی احساس شده است. از سال گذشته مقدمات این امر را فراهم کرده‌ایم که به‌طور مثال می‌توان به امور مربوط به ارائه خدمات به اعضا مثل صدور کارت عضویت و صدور پروانه اشتغال اشاره کرد. در سال جدید نیز وزیر صنعت، معدن و تجارت در نخستین بازدیدی که از سازمان نظام مهندسی داشت بر موضوع هوشمندسازی تاکید کرد. به‌این‌ترتیب سازمان نظام مهندسی باید از حداکثر توان و ظرفیت‌های موجود استفاده کند تا در امور مربوط به صدور مجوز سریع‌تر پیش برود و با ایجاد شفافیت‌ها بتواند خدمات بیشتری ارائه دهد. بسیاری از نهادها ارباب‌رجوع خود را به مراجعه حضوری عادت داده‌اند که با شیوع ویروس کرونا دچار مشکل شدند. در سازمان نظام مهندسی به این دلیل که بخشی از فرآیندها الکترونیکی شده بود، با شیوع ویروس مشکلات کمتر بود. امروز سازمان نظام مهندسی به‌دنبال این مهم است که در شرایط عادی و پس از کرونا هم بتواند مراجعه ارباب‌رجوع به سازمان نظام مهندسی و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها و وزارتخانه را به حداقل برساند. این مهم علاوه بر صرفه‌جویی در وقت و هزینه به شفافیت امور ستادی و حاکمیتی نیز کمک می‌کند.


سازمان نظام مهندسی برای رسیدن به جهش تولید چه موانعی را باید رفع کند؟


یکی از مشکلات ما کندی صدور مجوزهای معدنی است؛ بنابراین باید در تسریع و شفافیت هرچه بیشتر آن تلاش کنیم. ما در سازمان تلاش می‌کنیم ساختارهای خود را متناسب با ساختارهای هوشمند وزارت صنعت، معدن و تجارت ارتقا دهیم و به این دلیل که ارباب‌رجوع مشترک داریم بتوانیم برنامه‌های یکپارچه‌ای داشته باشیم. خوشبختانه درحال‌حاضر داریوش اسماعیلی، معاون معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت با سازمان نظام مهندسی همکاری خوبی دارد و این باعث می‌شود روند کار سرعت گیرد. همان‌طور که مشخص است در صورت هماهنگی بهتر می‌توانیم با صرف هزینه و وقت کمتر امور بیشتری را پیش ببریم.


امسال بر چه مواردی تمرکز کرده‌اید؟


در بحث نظارت بر معادن دست به هوشمندسازی زده‌ایم. امسال بیش از ۳ هزار معدن فعال در کشور تحت نظارت اعضای سازمان نظام مهندسی قرار گرفته‌اند. برنامه داریم گزارش‌های آن را روی سامانه بارگذاری کنیم تا سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها اطلاعات مربوطه را دریافت کند. امسال تاکید وزیر صنعت، معدن و تجارت بر این بود که روند کار نباید طولانی شود و حتی باید در نیمه نخست سال جهش تولید را احساس کنیم. به‌این‌ترتیب فرآیند هوشمندسازی سازمان نظام‌مهندسی منطبق با تمامی فرآیندهای وزارتخانه است تا بتوانیم یکپارچگی را حفظ کنیم. در حوزه صنایع معدنی نیز قرار است پایش‌هایی را انجام دهیم تا توسعه صنایع معدنی به نحوی باشد که به تولید در بخش معدن کمک کند و در سال جدید به جهش تولید دست پیدا کنیم. موضوع دیگری که امسال بر آن تمرکز داریم، تعریف ناظر فنی است. این مسئولیت در گذشته وجود نداشته و وزارتخانه گزارش‌های نظارتی را از مسئول فنی دریافت می‌کرد. ما امروز ناظر فنی را تعریف کرده‌ایم تا مسئولیت‌های نظارتی مسئول فنی را به او انتقال دهیم. ناظر فنی گزارش‌های خود را وارد سامانه می‌کند و از این طریق وزارتخانه هر لحظه می‌تواند اطلاعات لازم را اخذ کند.


چه خلائی وجود داشت که به فکر ایجاد بخش ناظر فنی افتادید؟


پروژه‌های معدنی مراحل مختلفی ازجمله طراحی، اجرا و نظارت دارند. بخش طراحی و اجرا سال‌ها است که ازسوی اعضای نظام مهندسی و بخش نظارتی توسط اعضای وزارت صنعت، معدن و تجارت پیگیری می‌شود. در این روند باتوجه به پراکندگی و تعداد بالای معادن، کارشناسان سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها به‌طور کامل توانایی بازدید نظارتی را نداشتند. در واقع تعداد نیروهایی که در استان‌ها بودند با تعداد معادن همخوانی نداشت و این مسئله بر کیفیت نظارت تاثیر منفی می‌گذاشت. به‌طور مثال معدنی بود که تنها ۲ بار در طول سال از آن بازدید شده بود که به‌هیچ‌وجه کافی نیست.ضمن اینکه بخشی از نظارت هم توسط مسئول فنی انجام می‌شد و به خاطر اینکه مسئول فنی با بهره‌بردار ارتباط مالی دارد، ممکن است گزارش‌ها از این مسئله تاثیر بگیرد و باعث کاهش کیفیت نظارت شود. به‌این‌ترتیب مطرح شد اعضایی از سازمان نظام مهندسی به‌عنوان ناظر فنی انتخاب شوند. در این حالت می‌توانیم امیدوار باشیم حداقل هفته‌ای یک بار از معدن و موارد مختلف آن مثل میزان بهره‌برداری، ایمنی و بهداشت بازدید شود. ما مقام ناظر فنی را تعریف کردیم تا بدون ارتباط مالی با بهره‌بردار بتواند به شکل مستقل گزارش خود را تنظیم کند. این روند در کارگروه وزارتخانه مطرح شده و در حال نهایی شدن است و به‌زودی به استان‌ها ابلاغ می‌شود. تلاش ما این است که بتوانیم در اوایل نیمه دوم امسال مقام ناظر فنی را جا بیندازیم.

                                                                           امور روابط عمومی سازمان

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    5.7.2.0
    V5.7.2.0